„Suwałki 2020- przez parawany przeszłości”

Rok 1993. Miasto Suwałki. Po chodniku, w centrum, dokładnie przed urzędem miasta spaceruje Pani chrupiąc jabłka i prowadząc krowę na sznurku. Zadziwiające?

Wolność fot. Radosław Krupiński

Sam autor tej fotografii mówi :” Teraz wydaje się to nieprawdopodobne. Wówczas to była środa po 15 dniu miesiąca kiedy wypadały dni targowe. Zobaczyłem jak z ul.Bakałarzewskiej wychodzi kobieta prowadząc krowę i zmierza w kierunku miasta. Wiedziałem, że musi przejść obok urzędu miasta i idąc równolegle do niej wyczekałem na ten moment. ”

Jest jeszcze jedno zdjęcie przedstawiające tę samą Panią. Nie ma go na wystawie, więc prezentujemy je Państwu poniżej.

Pani z Krową. Zdjęcie powstało tuż przed słynną fotografią przed Urzędem Miasta.

Kadry przedstawiające ubój świni na podwórku w centrum miasta, przewrotnie zatytułowane przez fotografa „Miłość” też pokazują ówczesną rzeczywistość.

„Kto by dzisiaj pomyślał, że całkiem niedawno takie rzeczy się w Suwałkach działy”- mówi twórca.

Zachęcamy gorąco do odwiedzenia wystawy Radosława Krupińskiego w naszej galerii wirtualnej oraz w Galerii Stara Łaźnia w Suwałkach. Tam na żywo możecie Państwo zobaczyć wielkoformatowe fotografie zamrożone w podzielonych kadrach, przedstawiające obrazy wybranych momentów życia z ostatnich 30 lat Suwałk. Dwumetrowe pasy płótna przedstawiające życie codzienne miasta są jak „parawany przeszłości”.

Polecamy także rozmowę z autorem https://www.radio.bialystok.pl/gosc/suwalki/id/194993

Chris Niedenthal: Portrety

Równocześnie z ukazaniem się książki pt.:”Zawód: fotograf. Ciąg dalszy nastąpił” , w Virturamie otworzyliśmy wystawą zdjęć , na którą serdecznie zapraszamy. Jest to swoista historia Europy zamknięta w portretach, zarówno znanych polityków, ludzi kultury, jak też zupełnie anonimowych świadków wydarzeń. Oglądając zdjęcia i słuchając komentarzy autora zdajemy sobie sprawę, że Chris Niedenthal spotkał osobiście wszystkich tych ludzi i był we wszystkich tych miejscach. A my zapraszamy do galerii na „spotkanie” z autorem.

Zachęcamy także do lektury książki, w której znalazło się wiele zdjęć prezentowanych na wystawie.

„Niedenthal jak mało kto potrafił oddać – swoimi pracami – klimat i nastrój smutnej Polski szarego komunizmu. Teraz dołożył do tego jeszcze opowieści. Pyszna lektura, nie tylko dla koneserów!” – Michał Nogaś, radiowa Trójka.

Okładka książki. Wydawnictwo Marginesy.

Premiera nowego projektu Anny Bedyńskiej w Virturamie!

Anna Bedyńska we wstępie do tej wystawy mówi, że COVID jest demokratyczny. Dotyka wszystkich i wszędzie, bez wyjątku. Jednak każdego inaczej. Historie bohaterów tego projekty są zróżnicowane jak miejsca, w których dopadła ich pandemia. Z wystawy można wysnuć wiele wniosków. Także taki, że dziś łatwo robić doskonałe technicznie zdjęcia. Ale czy doskonałość wystarczy by poruszyć, skłonić do refleksji?

Niezwykły, transkontynentalny wernisaż wystawy.

Anna Bedyńska Corona Exposure – wyłącznie na virturama.pl

FOTOGRAFICZNY ATLAS EPIDEMII

W Virturamie od dziś dostępna jest kolejna wystawa przygotowana przez Białostocki Ośrodek Kultury. To FOTOGRAFICZNY ATLAS EPIDEMII, na który składają się zdjęcia wykonane przez osoby, które odpowiedziały na apel BOKu. Próbę dokumentacji epidemicznej rzeczywistości podjęli zarówno fotoamatorzy jak i zawodowcy. Tej wystawy nie można przegapić. To odbicie tego co od kilku miesięcy nas otacza. To odbicie nas samych…

Wystawa Białostockiego Ośrodka Kultury

Kwestionariusz Virturamy – Niedenthal

Wystawa Chrisa Niedenthala w Virturamie za kilka tygodni. Już dziś kolejna odsłona naszego kwestionariusza. Chris opowiada o stłuczonej trzydziestce piątce, perkusji, przyjmuje niespodziewanego gościa i mówi czego nie lubi fotografować. Polecamy. Nie zapomnijcie o subskrypcji naszego kanału.

Pod koniec robi się najciekawiej:)

Virturama w SZEROKIM KADRZE!

Dziś dzień wyjątkowy: otwieramy w Virturamie salę specjalną. To owoc naszej współpracy z jednym z najważniejszych polskich portali o fotografii – SZEROKIM KADREM. Od dziś, co dwa tygodnie będziemy w tej sali prezentowali wystawy bohaterów Inspiracji SZEROKIEGO KADRU.

Autorką pierwszej wystawy jest Magda Woch, która o dotykającej nas wszystkich pandemii opowiedziała fotografując opuszczone przez publiczność i artystów małopolskie teatry. Zapraszamy do zwiedzania:

CZŁOWIEK OBOK MNIE W VIRTURAMIE.

Virturama – galeria bez fizycznego adresu jest partnerem konkursu „Człowiek obok mnie” organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Tegoroczna edycja konkursu, którego miałem zaszczyt być jurorem, była niezwykła z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że Grand Prix w obu kategoriach zdobył ten sam fotograf – pochodzący z Ukrainy fotoreporter Stepan Rudyk. Nietypowy był także format pracy jury: z Agnieszką Pajączkowską i Tymonem Markowskim typowaliśmy zdjęcia zdalnie, przy wydatnej i nieocenionej pomocy Marcina Pawlukiewicza – jurora reprezentującego organizatora. Bezprecedensowy jest także sposób prezentacji wystawy pokonkursowej : w siedzibie BOKu przy Legionowej oglądać można jej tradycyjną wersję. W Virturamie znajdziecie wersję cyfrową:

https://art.kunstmatrix.com/apps/artspaces/dist/index.html?timestamp=1601043355879#/?external=true&splashscreen=true&language=en&uid=14200&exhibition=2487358

Virturama po raz pierwszy gości wystawę zbiorową. Warto… Jak zawsze!

Trzecia wystawa w Virturamie!

Właśnie otworzyliśmy koleją wirtualną ekspozycję!

Autor o swoim otwartym, nieustannie rozbudowywanym projekcie:

„Przejrzystość rzeczy” – tytuł wzięty od Nabokowa to zbiór kilkuset przedmiotów, które otrzymałem od osób zarówno mi bliskich jak i przypadkowych. Przedmioty te ofiarodawcy opatrzyli krótkimi notatkami z wyjaśnieniem dlaczego były one szczególnie ważne dla nich i przetrwały, mimo braku wartości materialnej.Na wszystkich przedmiotach umieściłem wizerunek tych osób tak by nie zmieniały podstawowej formy danej rzeczy. W ten sposób skomponowana wystawa jest swoistym inwentarzem przedmiotów należących niegdyś do osób szczególnie ważnych dla mnie. Jest jednocześnie próbą interpretacji zjawiska przenikania osobistych biografii do świadomości szerszej za pomocą nadania przedmiotom charakteru nośnika pamięci.

Tomek uśmiechem zaprasza do zwiedzania:)

Oto link prowadzący do galerii:

https://art.kunstmatrix.com/apps/artspaces/dist/index.html?timestamp=1598267966555#/?external=true&splashscreen=true&language=en&uid=14200&exhibition=2126526

Kwestionariusz Virturamy – Tomek Sikora.

Za nami trzy inspirujące spotkania ze sławami polskiej fotografii: Tadeuszem Rolke, Piotrem Jaxą i Chriesem Niedenthalem.

Tadeusz Rolke, Piotr Jaxa, Chris Niedenthal i ekipa Vitruramy w trakcie zdjęć. Warszawa, 14 sierpnia 2020.
Zdjęcie ostatnie: Piotr Jaxa. Reszta zdjęć: Virturama.

Dzięki ich gościnności i przychylności niebawem będziemy mogli udostępnić Wam kolejne edycje Kwestionariusza. Już dziś prezentujemy arcyciekawy odcinek, którego głównym bohaterem jest autor kolejnej wirtualnej ekspozycji – Tomek Sikora. Otwarcie tej wystawy w Virturamie – jeszcze w sierpniu. Zapraszamy do oglądania i subskrypcji naszego kanału.

Tomek Sikora odpowiada na pytania naszego Kwestionariusza.

Zapytaj mistrza…

W Virturamie wciąż można oglądać dwie wspaniałe wystawy: Tomka Lazara i Wojtka Wieteski. Pracujemy nad programowaniem kolejnej ekspozycji. Będzie to wystawa Tomka Sikory, którą planujemy udostępnić po 19 sierpnia. Tymczasem ruszamy na kolejną wyprawę kamerą i mikrofonem. Na pytania z naszego kwestionariusza zgodzili się odpowiedzieć kolejni wielcy polskiej fotografii: Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal i Piotr Jaxa. Z tym wyjazdem łączy się niespodzianka, o której można posłuchać na naszym profilu FB.

Publiée par Kasia Heller sur Mardi 11 août 2020

Skorzystajcie z okazji! Pytania, które chcielibyście zadać mistrzom wpisujcie w komentarzach na FB.